Субота, 27.04.2024, 03:45
Вітаю Вас Гість | RSS

Світова література

Категорії розділу
Французька поезія XIX-XX [0]
Шарль Бодлер [3]
Французька поезія XIX-XX
Поль Верлен [3]
Французька поезія XIX-XX
Артюр Рембо [3]
Французька поезія XIX-XX
Драматургія на межі XIX –XX [0]
І. Ібсен [3]
Драматургія на межі XIX –XX
Джордж Бернард Шоу [3]
Драматургія на межі XIX –XX
Моріс Метерлінк [3]
Драматургія на межі XIX –XX
Антон Чехов [3]
Драматургія на межі XIX –XX
Європейська проза на межі XIX-XX ст [0]
Оскар Уайльд [4]
Європейська проза на межі XIX-XX ст
Е. М. Ремарк [1]
Європейська проза на межі XIX-XX ст
Джек Лондон [2]
Європейська проза на межі XIX-XX ст

Каталог статей

Головна » Статті » Світова література на межі XIX-XX ст » Оскар Уайльд

Оскар Уайльд

 

                                                                                  

  1. Життєвий та творчий шлях.

       а) дитячі та юнацькі роки;

б) на шляху до слави;

в) трагедія митця;

1)    Народився Оскар Фінгал О’Флаерті Вільс Вайльд 1854 року в Дубліні (Ірландія). Син видатного ірландського хірурга, удостоєного титулу баронета. Мати Оскара Вайльда була поетесою, тому атмосфера її літературного салону, в якому проминули юні роки майбутнього письменника, справила на нього неабиякий вплив.

а)   Дитячі та юнацькі роки. У 1874 році юний Вайльд став студентом Оксвордського університету, куди він потрапив завдяки винятковій ерудованості у сфері античної поезії. Там він познайомився з естетикою Д. Рескіна і В. Пейтера. Під впливом естетичної теорії останнього («у світі все відносне і мінливе, і тільки мистецтву до снаги виразити цю мінливість») Вайльд перебував практично все життя. Після закінчення університету (1878) письменник здійснив турне по Америці, читаючи лекції про мистецтво і сучасну англійську літературу. До Лондона Вайльд повернувся, збагачений новими враженнями, зустрічами із знаменитими американськими літераторами  - В. Вітменом, Марком Твеном, Г. Лонгфелло.

б)   На шляху до слави. Свої художньо-естетичні переконання Вайльд викликав у книзі «Задуми», яка побачила  світ у 1891р. До видання також увійшли трактати, написані раніше: «Істина масок», «Занепад мистецтва брехні», «Критик як художник». У цій книзі Вайльд сформулював основні принципи своєї естетики, що ґрунтується на парадоксальному утвердженні вищості мистецтва над дійсністю.

Першою книгою письменника стала поетична збірка «Вірші» (1881), у якій виразно простежується вплив імпресіонізму, а першим значним досягненням –

«Щасливий Принц та інші казки» (1888), після якої з’явилося друга збірка казок «Гранатова хатина» (1891). Казки Вайльда підкреслено літературні, а деколи навіть сентиментальні, але вони захищають мораль шляхетних і чесних людей. У 1891 році вийшли друком збірка оповідань «Злочин лорда Артура Севіля» та роман «Портрет Доріана Грея», але бажаної слави письменнику вони не принесли. Роками бурхливого тріумфу стали для Вайльда 1892-1895 роки, коли одна за одною з’являються на сцені його п’єси  «Віяло леді Віндемір» (1893), «Жінка, не варта уваги», «Ідеальний чоловік» та «Як важливо бути поважним» (1895). У цей час письменник здобув і славу, і багатство. Своїми п’єсами Вайльд відродив мистецтво англійської комедії, повернувши їй національний колорит.

в)   Трагедія митця. Блискучі перспективи Вайльда були несподівано перекреслені судовим процесом, на якому письменника звинуватили в «аморальних збоченнях». Вайльда засудили до двох років каторги, його ім’я перестали згадувати у пресі, книги були вилучені з усіх бібліотек, п’єси зняті зі сцени.

Після відбуття ув’язнення у Редінзькій тюрмі хворий і духовно зламаний письменник змушений був покинути Англію і під іншим ім’ям поселитися у Парижі, де зміг створити дуже небагато: знамениту і глибоко трагічну за своєю суттю «баладу Редінзької тюрми», книгу «De profundis» та низку листів.

30 листопада 1900 року Оскар Вайльд помер у паризькому готелі, що належав його давньому другові.

Категорія: Оскар Уайльд | Додав: oleh888 (07.02.2011)
Переглядів: 2681 | Коментарі: 7 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 1204
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz